Blog
Strona główna
Kamieniarstwo
Ogrodzenie
Gabiony
Bramy garażowe
Okna tarasowe
Pergole
Moskitiery
Budowa domu
Smart dom
Drzwi zewnętrzne
Elewacje domu
Kamień wykończenie
Stare drewno
Meble do domu
Murarstwo
Panele słoneczne
Wentylacja
Rekuperacja
Balustrady
Architekt wnętrz
Fundamenty
Kostka brukowa
Tarasy drewniane
Domowe SPA
Domowa siłownia
Sprzęt budowlany
Rekuperacja Woda w rurach.{
Opis: Rekuperacja i problem z wodą w rurach...Nie pomyślałem, jak człowiek robi coś pierwszy raz to czasami tak wychodzi...Mój błąd..Teraz nie wiem czy zostawiać tak jak jest czy zmieniać na spiro..Jak ktoś coś to proszę o rady, zawsze mile widziane.. Pozdrawiam....
Rekuperacja Woda w rurach.
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - to brzmi fajnie. W teorii. To jest jak w komunizmie- dzielnie rozwiązujemy problemy które by nie istniały, gdyby nie było komunizmu.. Kominy wentylacji grawitacyjnej góra!! Totalnie bezobsługowe! (no, w zimie można zakleić 3/4 kratki wentylacyjnej - 2 minuty roboty)
- poniżej punktu rosy za słabe ocieplenie rur. Dobry materiał!!! ostrzeżenie przed tymi rurami w nieocieplanym pomieszczeniu. Naprawdę cenna lekcja. Przynajmniej panu osuszyło powietrze i woda skropliła się w rurach a nie na poddaszu :P (I w sumie dobrze wyszło bo takie rury to mały koszt a ochroniły przed wodą gdzieś indziej)
Ja bym wszedł tu na stronę
rehabilitacja Poznań
dla mnie ciekawe. - Koleje parę słów z mądrego kanału: Stodoła i ja ...
- A myszy dziurek w tych rurkach nie zrobią ?
- Cześć! Z słuchaj mam w planach montaż rekuperacji. Będę miał dom parterowy bez użytkowego poddasza. Jak rozwiązałeś ten problem? Też chciałbym zamontować rury na stropie i je ocieplić ale martwię się czy nie będzie się pojawiał właśnie taki problem jak u ciebie? Pozdrawiam serdecznie
- Jest perforowana bo to jest flex akustyczny.
Jak musi być gietkie, to do wilgotnych pomieszczeń można flex PVC i naciągnąć na to rękaw z takiej samej izolacji. I jak najmniej zakrętów bo straty około 15Pa na każdym giekim kolanku 90 stopni.
pozdrawiam
- Jeszcze niedawno rozważałem wentylację mechaniczną. Ten film jednak utwierdza mnie w przekonaniu, że wentylacja grawitacyjna to dobry wybór.
-
https://www.youtube.com/watch?v=jffbbE7gHqg
3:40
i wszystko jasne ze skroplinami
- Nawet jak to ogarniesz to musisz ekstra zaizolować . Producenci zawsze zalecają w tym przypadku użyć dodatkowo minimum 10 cm izolacji. Ja użyłem 2 x po 5 cm maty izolacyjne.Pozdrawiam😊
- Minuta pierwsza i zaskoczył mnie Pan, że sam o tym nie pomysłałem - też mogłem grzać na zewnatrz - co prawda ogrzewanie chodziło miesiąc bez rekuperatora ale miałem wywiercone 2x20 na wylot z domu na czerpnię i wyrzutnię. Ciekawe czy przy rekuperatorze zużycie gazu zmaleje trochę czy nie - mimo, że nie mieszkam właczylem go na 30% niech sobie wentyluje.
- Dzień dobry
Mogę zapytać jaka jest wskazywana temperatura wywiewu na rekuperatorze oraz jaką temperaturę utrzymuje Pan w domu.
Pytam dlatego gdyż w warunkach technicznych jest zapisane , że przy nieogrzewanych pomieszczeniach powinno się stosować izolację 80mm o współ 0,35.
U Pana jest ok 50mm , chciałem widzieć jakie są straty temperatury na przesyle przed rekuperatorem.
Proszę o informację na temat temperatury zewnętrzej , temp. w domu i temp. z czujnika wywiewu w rekuperatorze oraz na jakiej wydajności pracuje.
Bardzo mi zależy , będę wdzięczny za informację ponieważ nie chcę popełnić błędu w instalacji
- Drogi Panie. Niech się Pan w takie tanie gówna nie bawi. Najlepiej rury flexy i na to pianka natryskowa np. Polynor, aplikacja z puchy. Najlepszy chyba sposób.
- Oj człowieku masakra ja nie chce żebyś Ty komos robil instalacje masakra
- Witam jaka grubość wiązarów ?
- Fizyki nie oszukasz kondensacja pary
Rury do wywalenia a najlepiej ręku mieć w garażu lub w kotłowni i niema problemu
- Jestem użytkownikiem rekuperacji od 2 lat. Centrala ma 850m3 wydajnosci przy 100% nastawy. Podczas cekolowania z agregatu zimową porą gładź wyschła w niecale 2 dni, a poszło 50 wiader masy z domieszką wody. Centeala.nastawiona była na 60% a okna szczelnie zamknięte. U Pana widzę kilka błędów:
1) Brak izolacji do kalenicy. Ja mam wypianowane poddasze aż po kalenice więc poddasze jest ciepłe i nie ma problemu z kondensacją
2) Rury powinny być spiro. Dodatkowo docieplilem je 30mm wełną Rockwool Lamella
3) Centrala powinna chodzić non stop. Jeżeli dom stoi pusty to są w oprogramowaniu dedykowane cykle pracy, np. Pusty Dom w Thessli
4) Konieczne tłumienie na połączeniu do anemostatu- min 1m flexa
5) Centrala powinna być zamontowana w pomieszczeniu w miare suchym i ciepłym z dostępem do kanalizy - odprowadzenie kondensatu. U mnie centrale zamontowano w pomieszczeniu gospodarczym obok kotłowni na parterze.
6) Lepiej zlecić montaż profesjonalnej firmie.
Uwaga na usytuowanie czerpni!!!! Strona zachodnia nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na upał latem. Znam to z autopsji:)
Pozdrawiam
- Ja pierdziele.
Człowiek wyda dziesiątki tysięcy na reku,pomy ciepła, ogrzewanie podłogowe a później same kłopoty.
Tu pójdzie się j***ć elektronika,tam zawory przepuszczają,to nie działa,tamto nie działa. To wymieniaj,tamto wymieniaj. I bez przerwy dzwoń po fachowcach,żeby naprawiali.
A ja sobie wstawie piece kaflowe (chyba to nie jest jeszcze zabronione),wywietrze dwa razy dziennie pokoje,rozpalę w piecu i głowa spokojna.
- Nie ma co się przejmować. Nie robi błędów tylko ten co nic nie robi. U znajomego wentylację zakładała prfesjonalna firma i też się okazało że na odcinku od czerpni do rekuperatora zbiera się woda i musieli jeszcze raz cały odcinek montować. Co do cen za robociznę to potwierdzam, że niektóre firmy bardzo przeginają. Właśnie będę sam montował małą instalację w części usługowej mojego domu. Z moich wyliczeń wyszło że firma za samą robociznę chciała z 7-8tyś zł. Obstawiam że sam zmontuję to w 5 dni.
- Może pan wrzucić coś o rekuperacji z funkcją chłodzenia i grzania?
- W pomieszczeniach nieogrzewanych minimalna średnica izolacji kanałów wentylacyjnych 80 mm! Proponuje wymienić na rury stalowe spiro z izolacją 80 mm. Za duża różnica temperatury.