Blog



Jak podłączyć samemu wyrzutnię i czerpnię do rekuperatora? Wentylacja mechaniczna{



Opis: Skończyliśmy wentylację mechaniczną- rekuperację z Pe-flexu. Jak samemu ocieplić rurę spiro? Jak zrobić obudowę do rekuperatora na poddaszu nieocieplonym?...

Jak podłączyć samemu wyrzutnię i czerpnię do rekuperatora? Wentylacja mechaniczna

- Jak sie spraeuje reku na strychu nieogrzewanym? Sa jakies problemy z wydajnością w zime?
- Jurny majster
więcej macie też i tu herbata z szafranu , mam nadzieje że się podobało? - A czy na końcu potrzebny jest jakiś odbioru wentylacji?
- Kiedyś robiłem wentylację w Teatrze Wielkim w Łodzi, od podziemi do poddasza było ciekawie. Fajna robota.
- A jaki to typ jednostki? z góry dziękuję za odpowiedź
- Glupie teksty. Szkoda czasu na oglądanie. Ale robota fajna.
- Dzień dobry, czy robiliście z projektem czy bez niego ?
- Macie dostęp do wylotu czerpni i wyrzutni z zewnątrz budynku? W jakich kierunkach świata jest czerpania i wyrzutnia ? Trzeba ten wlot i wylot czyścić?
- ciekawi mnie jaka temperatura jest w zime na strychu nieogrzewanym?
- Robileś odciąg z kibelka (z miski WC przez trójnik dedykowany na rurze spustowej wody ze zbiornika)? Koszt minimalny a fajnie usuwać smród zanim się nie rozlezie po domu.
- Witam, majstry czy zamiast tej rury elastycznej można dać rurę sztywną spiro do skrzynek rozdzielczych?
- Jak Wam się sprawuje ten Izzifast? To model 250 czy 300? Pytam, bo sam myślę o jego zakupie...
- Ogólnie OK, ale błędy są. Więc dla osób, które będą się inspirować dodatkowe rady.
1. Przewody do czerpni izolujemy min 50mm wełną skalną (np. Klimfix) lub odpowiednikami inny, ch materiałów o podobnej izolacyjności (np. matą kauczukową). Dla wyrzutni 20-30mm zwykle wystarcza, ale zasada jest taka że czym większą różnica temp na zewnatrz i wewnątrz rury tym grubsza izolacja.
2. Jak najmniej używajcie przewodów elastycznych preizolowanych. Jeśli już to rozciągajcie je maksymalnie i róbcie proste odcinki. Te przewody kiedy są pozaginane, mają ogromne opory przepływu. Wystarczy 2 razy zagiąć taki przewód o 180stopni (takie S) daje ok 50% spadek przepływu - mierzone na dobrej centralce z całkiem niezłym sprężem dyspozycyjnym. Przy tanich centralach w ogóle będzie tragedia. Jedyna zaletą tych przewodów jest silne tłumienie dźwięku (szczególnie w wersji z perforacją) i od biedy można ich użyć jak ktoś bardzo chce przyoszczędzić na tłumikach akustycznych, ale tak jak pisałem, rozciągać je i robić prosty odcinek. Czasami używam ich też aby wyciszyć wyrzutnię, bo w centralach wentylator z wyrzutni jest zaraz przy króćcu i połączenie go z wyrzutnia kanałem sztywnym spowoduje że wyrzutnia będzie głośna.
3. Łączenie centrali z resztą instalacji za pomocą elastycznych łączników, lub ew. kawałki (10-15cm) przewodu o którym pisałem powyżej + na to izolacja. Dodatkowo nóżki gumowe do centrali lub coś co zapewni wibroizolacje.
4. Kratki czerpni/wyrzutni o min. jeden wymiar większe niż zastosowane przewody np. przy przewodach 160, redukcja na 200 i takiej średnicy kratka.
5. Stosujcie tłumiki akustyczne dla nawiewu i wywiewu i to optymalnie te dłuższe (ok 1m). Tłumiki elastyczne od biedy. Już chyba lepiej wsadzić ten przewód z punktu 2. Jeśli ktoś chce przyoszczędzić to przynajmniej tłumik na nawiew.
6. Nawiewy/wywiewu z pomieszczeń w miarę możliwości jak najdalej od drzwi pomieszczenia i ok 50cm od ścian (z czasem brudzą). W dzrsia h podcięcia lub szczelina umożliwiająca przepływ powietrza. Jeśli będzie za mała to może świszczeć.
7. Czerpnia oddalona od wyrzutni o min 2m (lub na osobnych ścianach - np. w narożniku). Wysokość min 2 m nad ziemią.
Tyle wytyczne, wiadomo że dostosowuje się to do możliwości na danym obiekcie.
- Czy ciepłe powietrze z wyrzutni nie będzie zima osiadać na podbitce i zamarzać?
- Mam pytanko. Wiadomo dla każdego projektu to indywidualna sprawa ale jaki był kompletny koszt materiałów potrzebny do wykonania rekuperacji razem z rekuperatorem w waszym przypadku ?
- Jakie to urządzonko do sterowania?
Sama rekuperacja ma jakąś płytkę sterownicza w którą można się wpiąć, aby sterować mocą?
W jaki sposób dodać i jaką nagrzewnice elektryczną awaryjnie?
- Dobra robota !!!
- Jesteście dla mnie inspiracją, oglądam Was i tylko żałuję, że nie nagrywaliście wszystkie od A do Z. Brakuje mi tych początkowych odcinków z budowy samej konstrukcji. Jesteście super!!!
- Zaprezentujcie proszę jak będziecie ustawiać przepływy na anemostatach w domu, jest szansa na pokazanie projektu rekuperacji przy tym układzie pomieszczeń?
- Dobra praca! Pozdrawiam!